ضرغامی: از نرخ‌های نجومی اقامت در برخی هتل‌ها متعجبم

0 20

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: گاهی نرخ های نجومی از هتل ها می شنویم که باعث تعجب است، من به حساب این می گذارم که حتماً اشتباهی شده است. نباید از مسافر جدا از قیمت تعیین شده، قیمت دیگر هم گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری میراث فرهنگی فارسی زبانان به نقل از ایرنا، سیدعزت الله ضرغامی روز چهارشنبه – ٢۵ خرداد- در نشست رییسان جوامع هتل داران استان ها و مناطق آزاد کشور در هتل بزرگ فردوسی تهران، اظهار داشت: باید سطح از کیفیت خدمات در هتل ها به گونه ای رعایت شود که مردم نظارت تشکل های صنفی و مدیران هتل را کاملا احساس کند نباید قیمت های زیر میزی باعث رنجش گردشگران و مردم شود مردم باید کاملا احساس کنند هتل داری قانون و ضوابط دارد.

وی تاکید کرد: نباید گفته شود چون تقاضا زیاد بوده از مسافر جدا از قیمت تابلو یک قیمت دیگر هم گرفته شود. برخی از اوقات نرخ های نجومی از هتل ها می شنویم من به حساب این می گذارم که حتماً اشتباهی شده است. جامعه هتلداران باید به این موضوع نظارت کند.

وزیر میراث فرهنگی گفت: نباید به گونه ای باشد که مردم بروند به هتل و خدمات با کیفیت نامناسب دریافت کنند بعد این طور تلقی شود که در مملکت مدیریت و نظارتی بر امور نیست.

وی گفت: جامعه هتل داران وظیفه نظارت بر کیفیت هتل را دارد و نباید اجازه دهد مردم به چنین دیدکاهی برسند، گاهی یک مشکل کوچک اگر رسیدگی نشود و مدیریت نشود، کل صنف را زیر سوال می برد.

ضرغامی تصربح کرد: فرقی نمی کند وزیر گردشگری چه کسی باشد هر آنچه را که برای توسعه صنعت گردشگری اعلام نیاز کند باید تامین شود و گر نه چرخ این صنعت راه نمی افتد.

ضرغامی: از نرخ‌های نجومی اقامت هتل‌ها متعجم

وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گفت: همه را باید به سرمایه گذاری در صنعت گردشگری تشویق کنیم. اگر قرار است گردشگری به عنوان بخش مهم اقتصادی فرهنگی درآمدزا و اشتغال زا ارتقا یابد همه باید کمک کنند و هر چه لازم است باید مهیا شود و مسایل و تعارض ها حل شود.

ضرغامی گفت: حوزه گردشگری عاقبت و آینده دارد باید همه از دولت و وزارتخانه تا اصناف این حوزه به گونه ای عمل کنند که پنج سال آینده شرایط متفاوت تر و بهتر از امروز باشد.

وی به برخی دغدغه های فعالان حوزه هتل داری اشاره کرد و گفت: هر آنچه که میان فعالان و اصناف و وزارتخانه وجود دارد مسأله و چالش نیست و قطعا قابل حل است.

ضرغامی گفت: هتل فقط تاسیسات مهندسی و اقتصادی نیست، بلکه محل فرهنگی و اجتماعی است، علاوه بر کیفیت خدمات باید سلامت و بهداشت و همچنین مسایل فرهنگی در آن رعایت شود زیرا محل اقامت خانواده ها است. مدیران هتل ها و جامعه هتل داران باید بر فضای فرهنگ هتل ها در سراسر کشور نظارت داشته باشند.

وی خطاب به معاون گردشگری وزارتخانه گفت: برای برخی امور و تصمیمات در کنار دقت باید کمی ریسک هم کرد، برای تصدی گری ها باید جلسات بیشتری بگذاریم.

ضرغامی هتلداری را فعالیتی عاشقانه دانست و گفت: اگر این عشق نباشد هیچ کس هتلدار نمی شود. هتلداران مسائل زیادی دارند حتی همین موضوع عرصه قلیان در رستوران هتل ها که در جلسه مطرح شده می تواند مهم باشد.

وی گفت: باید نرخ اقامت برای گردشگر داخلی و خارجی بر اساس شرایط اقتصادی و اجتماعی منطقی باشد البته برای رسیدن به نقطه مشترک و تصمیم گیری برای نرخ گذاری اقامت همه اجزا و ارکان زنجیره صنعت گردشگری و هتل داری با هم گفتگو کنیم.

وی به افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز هتلها و پذیرایی از مهمان ها اشاره کرد و گفت: به هر حال قیمت اقلام و کالاها گران شده و به خیلی از حوزه ها نیز تعمیم داده می شود. اگر غفلت شود و تصمیم ها منطقی نباشد این صنعت که تازه از کرونا رهایی یافته دچار خسارت می شود.

ضرغامی به نیازهای زیرساختی صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: در محورهای گردشگری مردم به سرویس بهداشتی مناسب دسترسی ندارند به همین دلیل موضوع را حتی در دولت هم مطرح کردم دستگاه های مرتبط را همراه کردم ، برای حل این مسأله مدیریت مستقل ایجاد کردیم به شرکت مادر تخصصی گردشگری سپرده شده تا مسأله را پیگیری کند.

وی تاکید کرد: هتل قانون دارد و باید به مسافر اعلام شود. بحث ما توصیه اخلاقی نیست اما هر کسی که وارد هتل می شود ضوابطی را می پذیرد.

نرخ گذاری هتل ها را به ما بسپارید

رئیس جامعه هتلداران ایران نیز در این نشست گفت: تعرفه گاز برای هتلداران هفت و نیم برابر شده بود که درباره آن جلساتی برگزار شد و پیگیری های مختلف انجام گرفت در نهایت این مشکل در قانون بودجه ۱۴۰۱ حل شد و تعرفه گاز از صنعتی به تجاری و خدماتی تغییر کرد. موارد دیگر نیز در حال پیگیری است.

جمشید حمزه زاده افزود: یکی از مشکلات هتل داران تعرفه های مالیاتی است. البته الان هتل داران ۵۰ درصد معافیت مالیاتی دارند که زمانش تا پایان برنامه ششم است، اگر پیگیری نشود در برنامه هفتم به مشکل بر می خوریم.

وی ادامه داد: هتل های ۱ تا ۳ ستاره در مورد مالیات بر ارزش افزوده معافیت صد درصدی دارند ولی هیچ معافیتی برای هتل های ۴ ستاره و ۵ ستاره لحاظ نشده است چون مسئولان امر معتقدند کالای لوکس است و معافیت به آن تعلق نمی گیرد. در صورتی که این هتل ها ارز آوری دارند.

وی در باره حامل های انرژی نیز گفت: هزینه های سنگینی برای هتلداران تحمیل شده و هر اندازه پول آب می دهیم برای آن باید پول فاضلاب هم بدهیم. شرکت برق هم تعرفه برق را سه زمانه کرده است. در هتل ها روز بیشتر انرژی مصرف می شود.

حمزه زاده بیان کرد: آئین نامه مشخص و معین برای تشکل ها نداریم، آئین نامه تشکل ها کاملاً نگاه دولتی و محدود کننده دارد، در حوزه تشکل ها پیشنهاد می کنیم دستورالعمل مربوط به آن با حمایت از بخش خصوصی بازنگری شود.

وی بیان کرد: در صورت تقویت تشکل ها خیلی از مشکلات وزارت میراث فرهنگی حل می شود و به عنوان بازوی گردشگری فعالیت خواهد کرد. از زمانی که سامانه «جانا» تشکیل شده قفل محکمی به روی فعالیت های بخش خصوصی زده شد.

وی گفت: با توجه به افزایش هزینه ها توقع داریم نرخ ارزی از مسافران خارجی بگیریم. هتل ها سرمایه های ملی هستند. هزینه ها به گونه ای باید باشد که سرمایه گذاران برای انجام فعالیت در این زمینه تشویق شوند. باید به سمت آزادسازی نرخ برویم. همچنین مثل همه صنوف دیگر تعیین نرخ به تشکل ها و جامعه هتل ها واگذار شود.

حمزه زاده افزود: الان برای تأمین مرغ و روغن برای پذیرایی از میهمان ها به مشکل برخورد کرده ایم تلاش کنید سهمیه ای برای هتل ها در نظر گرفته شود. همچنین جامعه ملی هتلداران با کمک دوستان اداره می شود دستور دهید یک خانه قدیمی برای استقرار تشکل به جامعه هتلداران بدهند تا با وام کم بهره بازسازی کنیم.

معافیت مالیات مستقیم از طریق شورای سران سه قوه پیگیری می شود

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی هم در این نشست با اشاره به اتمام مهلت معافیت مالیات های مستقیم تا پایان سال۱۴۰۰ بیان کرد: این معافیت از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ مهلت داشت که به دلیل شیوع کرونا سه سال از آن مورد استفاده قرار نگرفت. در آذرماه جلسه ای با سازمان امور مالیاتی داشتیم که تمدید آن به اصلاح قانون نیاز داشت و امکان اصلاح وجود نداشت، به همین دلیل موضوع را از طریق شورای سران سه قوه پیش بردیم و در حال پیگیری هستیم.

علی اصغر شالبافیان همچنین به پیگیری موضوع مالیات بر ارزش افزوده از طریق سازمان مالیاتی اشاره کرد و افزود: برخی بندهای مرتبط به حوزه گردشگری ایرادات اساسی دارد که رفع آن به عهده مجلس است، ما در حال پیگیری هستیم، شما نیز از مجراهایی که می شناسید پیگیری کنید که کار تسریع شود.

معاون گردشگری کشور همچنین در ارتباط با تعرفه خاص حامل های انرژی برای حوزه گردشگری بیان کرد: در این باره مصوبه ای از دولت گرفته ایم که بسیار مهم است که بر اساس آن در وزارت نیرو و نفت برای آب، فاضلاب، برق، گاز تعرفه ای مخصوص گردشگری تعریف شود و در تلاشیم که نیمه اول امسال نهایی شود.

شالبافیان به طرح تشکیل تشکل های صنفی تخصصی در مجلس اشاره کرد و افزود: این طرح در مجلس مطرح شده که باید به گونه ای اصلاح و تبصره ای الحاق شود که تشکل های مربوط به حوزه گردشگری را شامل نشود و در حال پیگیری این موضوع هستیم.

مشارکت جوامع در موافقت های اصولی، صدور مجوزهای گردشگری، استاندارد، پروانه بهره برداری، سامانه جانا، نرخ گذاری، ارائه پیشنهادها برای تدوین برنامه هفتم و بازنگری قانون توسعه ایران گردی و جهان گردی، پیگیری سهمیه خاص اقلام اساسی برای هتل ها دیگر مواردی بود که شالبافیان درباره آنها به ارائه توضیحات پرداخت.

وی ادامه داد: موضوع دیگر اینکه برنامه ششم توسعه رو به پایان است نگاه این است که دوباره اتحادیه ها احیا شوند، این نگاه در مجلس دنبال می شود، اتاق اصناف هم ممکن است به آن علاقه مند باشد طرحی با عنوان قانون نظام صنفی در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است به این معنی که اگر اتحادیه ها مجدد احیا شوند همه مشکلات سابق برمی گردد و تشتتی که وجود داشت مضاعف خواهد شد لازم است درباره این موضوعات همفکری شود.

شالبافیان درباره بخشنامه نرخ تأسیسات گردشگری گفت: اختیار خوبی برای تعیین نرخ با مشارکت تشکل ها داده شده و ابلاغ هم شد. اختیاراتی که اتحادیه ها داشته اند باید به تشکل های قانونی داده شود.

وی گفت: یکی از کارهایی که شروع کردیم بازنگری قانون توسعه ایران گردی و جهان گردی است که البته ممکن است نامش تغییر کند. این یکی از فعالیت های ماندگار خواهد شد. حتماً کمک همه را می خواهیم. موضوعاتی مثل انشعابات شهری یا عوارض نیز در آن لحاظ شده است. اگر نکته ای درباره بحث قانون توسعه هست اعلام شود. ما باید به سراغ اقدامات زیربنایی مانند این موضوع برویم .

وی گفت: هر اندازه بتوان حمایت فعالان را در فرایند صدور و بهره برداری داشته باشیم حتماً به سود صنعت است.

شالبافیان گفت: وزارت نیرو و نفت مکلف هستند که در همکاری با وزارت گردشگری برای آب و فاضلاب، برق و گاز تعرفه ای با رویکردهای حمایتی ویژه گردشگری تعریف کند، دستورالعملی در این حوزه در دست تهیه است که اگر پیگیری نشود در نیمه دوم سال به مشکل بر می خوریم .

در ادامه این نشست، کریم بیگی رئیس کمیسیون نرخ گذاری هتل های استان اصفهان، محمدعلی فرخ مهر رئیس جامعه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران، عبدالحمید حمیدی رییس جامعه هتل داران استان کردستان، مهدی رودبارکی و سید حسین سیادتیان از اعضای هیات مدیره جامعه هتل داران کشور برخی مسائل و دغدغه های حوزه هتل داری را با سیدعزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وی مطرح کردند.

5/5 - (3 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.