ساختار زمین شناسی ایران ظرفیت ویژه ای در حوزه گردشگری دارد

0 1

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ایران به دلیل داشتن ساختار زمین شناسی خاص و منحصربه فرد، ظرفیت ویژه ای در حوزه گردشگری دارد و توسعه این بخش می تواند در حفاظت از سرزمین و توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی نقش بسیار مهمی ایفا کند.

کوه های رنگی آلاداغ لار یکی از چشم اندازهای طبیعی استان زنجان است
کوه های رنگی آلاداغ لار یکی از چشم اندازهای طبیعی استان زنجان است

به گزارش پایگاه خبری فارسی زبانان به نقل از ایرنا، زمین گردشگری (ژئوتوریسم / Geotourism) نوعی از گردشگری طبیعی بر پایه دانش زمین شناسی است؛ برای یک ژئوتوریست، هدف صرفا کوهنوردی یا تپه نوردی نیست و سفر به این گونه مکان ها برای شناخت و مطالعه خود پدیده اعم از کوه، تپه و دره و چگونگی پیدایش و ساختار آن است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد پدیده های ژئوتوریسمی، اسرار آمیز و پیچیده بودن مباحث مرتبط با زمین برای علاقه مندان به این حوزه است.

اکنون سید مصطفی فاطمی فیروزآبادی مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی از تشکیل میز تخصصی زمین-گردشگری (ژئوتوریسم) در این وزارتخانه خبر داده است.

او معتقد است: ایران به دلیل داشتن ساختار زمین شناسی خاص و منحصربه فرد، ظرفیت ویژه ای در حوزه گردشگری دارد و توسعه این بخش می تواند در حفاظت از سرزمین و توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی نقش بسیار مهمی ایفا کند.

به گفته مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، شناسایی مقاصد زمین-گردشگری یا ژئوتوریسمی، موضوعات مربوط به ژئوپارک ها و راهکارهایی جهت ثبت آن در شبکه های بین‎المللی، توسعه و تنوع بخشی به فعالیت های مرتبط با ژئوتوریسم، آموزش و منابع انسانی متخصص در بخش گردشگری از جمله مواردی است که ضرورت دارد گروه های ذینفع در خصوص آن به بحث و تبادل نظر بپردازند تا این بخش از ظرفیت های مهم صنعت گردشگری در مسیر پایدار مورد بهره برداری قرار گیرد.

فاطمی با اشاره به برگزاری اولین جلسه هم اندیشی زمین-گردشگری یا ژئوتوریسم با مشارکت اساتید و صاحبنظران به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون تدوین نقشه راه این حوزه، یادآور شد: توجه به رویکرد حفاظتی و توسعه پایدار در رونق ژئوتوریسم، سازو کار مربوط به برنامه ریزی جهت آموزش، توانمندسازی جامعه محلی، تامین زیرساخت های لازم، تبلیغات، معرفی و جذب ژئوتوریست ها و نیز تهیه طرح های جامع و برنامه اقدام در خصوص موضوع، تهیه آیین نامه و دستورالعمل های مربوطه در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: طرح موضوع زمین-گردشگری به عنوان مقصدی نوپا در کمیته ملی طبیعت گردی، تامین نیازهای اصلی مقاصد ژئوتوریسمی متناسب با توسعه پایدار گردشگری و انجام اقدامات حمایتی توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای پیشبرد این موضوع نیز بخش دیگری از مباحث مطروحه در این نشست بوده است.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.